Nakon nedavno održanog događaja u Tuzli, u četvrtak, 10.4.2025. godine, Sarajevo je bilo pozornica za razgovor o gorućoj temi među mladima i širom javnosti – govoru mržnje na društvenim mrežama. Na The Hive Event Crawl-u Vol. 4: Moć riječi, koji se održao u sarajevskom HUB387, sa sudionicima su svoja iskustva podijelili Mia Komšić, psihologinja i psihoterapeutkinja pod supervizijom koja se bavi međuvršnjačkim nasiljem, Adnan Čomor, urednik društvenih mreža u Centru za istraživačko novinarstvo koji se novinarstvom počeo baviti još 2011. godine, te Mirza Mustafagić, bosansko-hercegovački influencer s više od 100.000 pratitelja samo na Instagramu.
Tijekom panel diskusije oni su kroz razgovor s moderatoricom Hanom Sokolović istaknuli emocionalnu pismenost kao ključni faktor u prepoznavanju vlastitih i tuđih emocija što je temelj za bolje razumijevanje opasnosti govora mržnje. Nedostatak emocionalne pismenosti kod djece i mladih za posljedicu ima manjak empatije što značajno olakšava akterima širenje govora mržnje, poglavito na društvenim mrežama. Događaju su prisustvovali i sarajevski srednjoškolci kroz čije se komentare jasno mogla identificirati problematika suočavanja s govorom mržnje već u osnovnoj školi i najmlađoj dobi. I ovog su puta govornici istaknuli ulogu medija koji su, nažalost, često začetnici govora mržnje, a imaju izrazito veliku odgovornost u kreiranju društva koje ima jasnu granicu između slobode govora i govora mržnje.
Interakcija s publikom, poglavito sarajevskim srednjoškolcima koji su nesebično dijelili i vlastite primjere o ovoj temi, potvrdila je da se ovakvi događaji moraju češće organizirati i približiti mladima u osnovnim i srednjim školama. The Digital Hive Association će u narednom periodu održati i novi događaj na ovu temu – četvrtak, 15.5.2025. godine bit će rezerviran za Mostar.
The Hive Event Crawl Vol. 4: Moć riječi organiziran je kroz projekt NE hejtaj financiran sredstvima Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke.